Trial Court Judges

To select multiple judge types, simply hold the control (Ctrl) key while clicking the desired judge types. To view all judges, please select all judge types.

Name County District
Patricia Head Moskal
  • Davidson County
  • 20
I'Ashea L. Myles
  • Davidson County
  • 20
A. Blake Neill
  • Fayette County
  • Hardeman County
  • Lauderdale County
  • McNairy County
  • Tipton County
  • 25
Rex Henry Ogle
  • Cocke County
  • Grainger County
  • Jefferson County
  • Sevier County
  • 4
Kathryn Wall Olita
  • Montgomery County
  • Robertson County
  • 19
Louis W. Oliver, III
  • Sumner County
  • 18
Jeff Parham
  • Obion County
  • Weakley County
  • 27
J. Russell Parkes
  • Giles County
  • Lawrence County
  • Maury County
  • Wayne County
  • 22
Boyd Patterson
  • Hamilton County
  • 11
Alex E. Pearson
  • Greene County
  • Hamblen County
  • Hancock County
  • Hawkins County
  • 3
Clayburn Peeples
  • Crockett County
  • Gibson County
  • Haywood County
  • 28
Mike Pemberton
  • Loudon County
  • Meigs County
  • Morgan County
  • Roane County
  • 9
Russell T. Perkins
  • Davidson County
  • 20
William E. Phillips II
  • Greene County
  • Hamblen County
  • Hancock County
  • Hawkins County
  • 3
David L. Pool
  • Shelby County
  • 30
Katie Priester
  • Sullivan County
  • 2
John C. Rambo
  • Carter County
  • Johnson County
  • Unicoi County
  • Washington County
  • 1
Lisa Nidiffer Rice
  • Carter County
  • Johnson County
  • Unicoi County
  • Washington County
  • 1
William "Will" T. Ridley
  • Clay County
  • Cumberland County
  • DeKalb County
  • Overton County
  • Pickett County
  • Putnam County
  • White County
  • 13
Jim Ripley
  • Cocke County
  • Grainger County
  • Jefferson County
  • Sevier County
  • 4
Jim Ripley
  • Blount County
  • 5
Phillip Robinson
  • Davidson County
  • 20
J. Mark Rogers
  • Cannon County
  • Rutherford County
  • 16
William (Bill) K. Rogers
  • Sullivan County
  • 2
Darrell L. Scarlett
  • Cannon County
  • Rutherford County
  • 16